دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: امروز فولاد ایران جزو ارزان ترین فولادهای تولیدی جهان است و فقط چینی ها قادر به رقابت قیمتی با ما هستند؛ در صورتی که با مشکلات تحریمی و نقل و انتقال پول مواجه نشویم، سال ۹۸ مزیت صادراتی خوبی در این بخش خواهیم داشت.


«سید رسول خلیفه سلطانی» امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به آمار ۱۰ ماهه تولید محصولات فولادی اشاره کرد و افزود: در این مدت تولید کل محصولات فولادی با هفت درصد رشد در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۶ به ۱۷ میلیون و ۵۷۲ هزار تن رسید. به گفته وی، در مدت یاد شده تولید تیرآهن با افت هفت درصدی در مقایسه با ۱۰ ماهه ۹۶ به ۸۳۹ هزار تن، تولید میلگرد با رشد ۲۲ درصدی به ۶ میلیون و ۳۱۲ هزار تن، ورق گرم با رشد ۲ درصدی به ۶ میلیون و ۵۷۰ هزار تن، ورق سرد با رشد هفت درصدی به ۲ میلیون و ۸۸ هزار تن، ورق پوشش دار با افت هشت درصدی به یک میلیون و ۱۵۴ هزار تن و سایر محصولات فولادی با افت ۱۳ درصدی به ۶۰۹ هزار تن رسید.

خلیفه خاطرنشان کرد: تا پایان دی ماه ۹۷ تولید محصولات فولاد میانی رشد ۱۳ درصدی را تجربه کرد و به ۲۰ میلیون و ۶۷۹ هزار تن رسید که مشتمل بر رشد ۱۸ درصدی بیلت و بلوم و رشد ۶ درصدی اسلب است. همچنین تولید آهن اسفنجی در این مدت با رشد ۱۸ درصدی در مقایسه با ۱۰ ماهه ۹۶ به ۲۱ میلیون و ۹۶۴ هزار تن رسید.

وی تاکید کرد: این آمارها در مقایسه با متوسط جهانی رشد تولید فولاد که رقمی بین پنج تا ۶ درصد است، چشمگیر بوده و نشان دهنده توسعه این صنعت است. این مقام صنفی یادآور شد: به دلیل شرایط رکود داخلی، کاهش ساخت و سازها و کاهش درآمدهای افراد، مصرف داخلی محصولات نیز کاهش یافته، اما در مقابل، کشورهای عراق، افغانستان و سوریه با رشد شرایط ساختمان سازی، نیازمند این محصولات هستند.

وی بیان داشت: نرخ ارز از آغاز پارسال تاکنون رشد سه برابری را تجربه کرده، بنابراین با ارزان شدن فولاد ایران صادرات آن توجیه پیدا کرده است. دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ادامه داد: اکنون فولاد چهار تا پنج هزار تومانی در هر کیلو، با قیمت کنونی ارز کمتر از نیم دلار ارزش دارد، در حالی که در روزهای آغازین پارسال با قیمت حدود سه هزار تومانی و نرخ ارز سه هزار و ۷۰۰ تومانی، دو سوم دلار ارزش داشت.

وی یادآوری کرد: ظرفیت تولید فولاد کشور سالیانه ۲۵ میلیون تن و نهایت مصرف داخلی آن ۱۲ میلیون تن است، این یعنی ۱۳ میلیون تن ظرفیت صادراتی وجود دارد؛ بر این اساس در سال ۹۸ باید به گونه ای عمل کنیم که صادراتمان افزایش یابد.

این مقام صنفی پیش بینی کرد که سال آینده نیز این صنعت بتواند روند امسال تولید و صادرات خود را حفظ کند.

** قیمت محصولات فولادی در داخل گران نیست


وی بیان داشت: با وجود سه برابر شدن نرخ ارز در ماه های گذشته، همچنان قیمتی که به مصرف کننده داخلی داده می شود گران نیست. خلیفه شرایط ۶ ماه پیش را یادآور شد که دولت به فولادسازان اجبار کرد محصولاتشان را در بورس با قیمتی مشخص بفروشند، اما شاهد بودیم قیمت ها در بازار ۲ برابر شد، زیرا رانتی ایجاد شد که فقط به جیب دلالان و تجار رفت. وی با بیان اینکه قیمت محصولات فولادی در تعادل با قیمت های جهانی مشخص می شود، تاکید کرد: حتی قیمتگذاری محصولات با ارز ۱۳ هزار تومانی ارزان فروشی است، به همین دلیل شاهد هجوم دلالان به بازار و صادرات ارزان آن به بازارهای جهانی هستیم و در حقیقت فولاد را در بازار جهانی حراج کرده ایم. دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطرنشان کرد: بزرگترین ضربه تحریم، کوچک شدن سفره مردم و بخش مولد صنعتی است که در این شرایط بالاجبار ارزش پول پایین می آید؛ این مساله هزینه های تولید را افزایش می دهد.


تاریخ انتشار : 1397/12/25